tisdag, december 15, 2009

Den fulaste typen av välgörenhet

Jag hade nästan glömt av varför jag hatade EMD så intensivt. Men så fick jag en länk skickad till mig med ett nytt morgonprogramsframträdande med de fagra gossarna. Och jag tappar fanimej hakan. Igen. Nu minns jag precis.

Temat inför hjältegalan (ännu en plågsam jävla TV4-gala) är "leenden" och Tilde de Paula har dragit dit den utvecklingsstörda pojktrion med Danny Saucedo i spetsen för att spela nån låt och berätta lite om sitt "engagemang" för hemlösa i en dokumentär om *trumvirvel* hemlöshet. Ja, Det gäller att ha högt i tak om man ska kränga skivor i pirattider och som tur finns det ingen moralisk gräns för orimligheterna längre.

Danny inleder starkt:
"Många som bor på gatan, det enda dom vill ha egentligen är ett leende, bemötande, ett..."

Uddevallasonen Erik tar över:
"...att folk ser dom liksom".

Ja, det känns ju jävligt troligt att man som hemlös håller ett leende överst på önskelistan. Jag tycker annars att själva ordet hemlös är en ganska bra sammanfattning av vad de saknar mest i tillvaron. Jag känner hur en liten hjärnblödning är påväg att ödelägga saker i mitt huvud men det hinner inte bli helt svart. För Danny-hjälten defilibrerar min hjärna och hejdar mitt slaganfallmed några tänkvärda ord:

"Om du har en hundralapp och spottar på den och skrynklar ner den, slänger den på backen och stampar på den och plockar upp den så har den fortfarande ett värde. Av hundra spänn. Och precis samma sak är det med ett människoliv. Ett människoliv har alltid ett människovärde liksom."

Jag håller andan av förtjusning. Jag räknar kallt med att Tilde ska ge honom en sträng örfil. Men det händer inte. Istället säger hon att det var fint sagt. Tänkvärt. Världen är ur led och jag blir riktigt beklämd över att se dem stå där och låtsas bry sig om människor som inte har någonstans att bo. Jag säger inte att de inte känner något alls, men det är så jävla uppenbart att detta knappast är deras eget initiativ. På varenda fråga lyckas de svamla bort sig och det blir så smärtsamt tydligt hur lite koll de egentligen har.

Hade de faktiskt haft ett engagemang och inte bara agerat på order av en själlös pr-agent hade de troligen haft något vettigt att säga i frågan. Nu blir det bara uppstakade floskler och ett osammanhängande dillande om människovärde, bemötande och empati. Inget har så lågt värde som ord man inte menar.

73 snicksnackare:

Fredrik sa...

mmm, först med att få kommentera. och jag hör redan små trippande cybersteg bakom en skärm med doft av frukt-tuggumi, h&m läppglans där det prasslande ljudet av plasten kring den senaste idolskivan knappt lagt sig... åh låt dom komma, så kan vi få se vad som innehåller mest komik, inlägget eller kommentarerna :)

Robbelibobban sa...

Hahaha, ja nu får du nog börja huka dig, för snart kommer drevet....

vilma sa...

sitter här på mitt allra värsta, elakaste och hatiska humör, och läser detta inlägg. TACK för att du får mig att hata allt lite mer, men samtidigt skratta inombords. det behövde jag.

Motvallskärring sa...

*asg!*

TV4s morgonprogram asså... haha helt clueless!

Orven sa...

Provocerande idioti. Speciellt när inte programledaren smashar in bollarna som de lägger upp.
EeÄmDe borde skaffa sig en PR-agent som örfilar dem ordentligt.
Blev inte all deras musik stulen förresten? Var var den tjuven på gårdagens gala med nationens hjältar? Där snackar vi stort pris...

tessan sa...

höjdpunkten i programmet i mitt tycke var när Danny sammanfattade sitt engagemang med ingen kan göra allt, men alla kan göra något.

Anonym sa...

tiden är ur led heter det...

Jo tjena sa...

Jag är så jävla trött på EMDs konstanta Pepsodentleende och jävla dravel om hemlösa som inte har någon mening alls. Kan dom inte bara hålla käften eller säga något vettigt som faktiskt har en mening?

ulsak sa...

ja, vad är det man säger..

"beggars can't be choosers"

Sanna-Kristina sa...

Jag tänkte det samma när jag såg programmet. De såg så otroligt löjliga och oseriösa ut, man måde dåligt av det, jag skämdes och tyckte bara mer synd om alla hemlösa där ute som tvingas få hjälp av dem..
Dina inlägg är ytterst roande!

Emma says style, love & rock and roll. sa...

word! Man blir bara less. Det är lite svårt att ta hela grejen på allvar när det är emd som jollrar fram något slags engagemang och veta-bäst-tänk kring hemlösa. Ett sympatiskt smil eller kanske en bostad & lite hjälp att ta sig ur situationen - man undrar ju vad som kommer att ge mest...

Anonym sa...

Hahaha! Ett liknande exempel utspelade sig på faddergalan där gruppen pliktskyldigt anmält sig som faddrar samma morgon...

Miss Muffin sa...
Den här kommentaren har tagits bort av skribenten.
Mia sa...

Det värsta är att Tilde är minst lika bortkommen som EMD. Alltså jag menar det är väl ingen som någonsin ifrågasatt hemlösas människovärde! Det är ju inte det det handlar om! Och sedan NÄR skulle det hjälpa hemlösa att folk mmsar in smilbilder på sig själva. Det är så djupt ironiskt. Givetvis är allt jättebra om EMD på något vis hjälper hemlösa men det är just den där skenheliga empatin hos dem som man vill utrota.

tristessan sa...

& det är väldigt skönt att det finns människor som ser lite verklighet. Jag hittade just hit efter Lassblos blogg om ullared och kände ett starkt obehag och tror att jag räddades av orden här inne. Frid.

Åsa D sa...

Jag har alltid undrat vem som öht kollar på dessa tevetablåförstörande galor... Men de fyller en viktig funktion - de verkar dra in sjukt mycket pengar till behövande. Och det är ju bra.

Andreas sa...

Åh, jesus. Kräktes just lite i munnen. Våga palla tjugo minuter av den där dyngan.

Anonym sa...

EMD borde ge oss alla en fin julklapp. LÄGG NER BANDET! NU!

Fredrik sa...

Du måste ju kolla när Jan Guillou får se det här klippet:

http://www.aftonbladet.se/webbtv/noje/schulmanshow/

9 minuter in. En sån jävla sågning följer efter klippet. Måste ses.

Anonym sa...

"Inget har så lågt värde som ord man inte menar."

Jo, det finns faktiskt ett ord som har mindre värde, och det är EMD, fy fan för dom.

Kommer föresten ihåg för ca ett år sedan när min då 8 åriga son frågade vem jag tyckte var bäst av killarna i EMD och jag bara stod där och inte riktigt fattade att det var min son som frågade något sådant elakt.
Jag svarade ingen, men då kom den där lågstadieversionen av pest eller kolera som är så Jä**a typisk,-Du MÅSTE välja en!
Kommer ihåg att jag förbrilt tänkte att vem är vem? Jag hade inte en susning, så jag svarade han i mitten, det verkade iallafall klara mig ur fortsatta frågor. Vet inte om jag menade initialen i mitten eller han som brukar stå i mitten av fotona eller vad fan som helst????

Anyway, jag är jä**igt glad om jag slipper sådana frågeställningar i fortsättningen. FY FAN för EMD.

Om någon hemlös skulle läsa detta (Troligt), så kommer mitt leeende här =))

Johan I Majorna

Dom kallar oss Måns sa...

Expressens klassiska löp "Lägg ned TV4" har väl aldrig känts så angelägen som nu? Cynismen firar nya triumfer när Schermans fotsoldater gör underhållning av mänsklig misär med Tilde de Paula som den aningslösa dumhetens översteprästinna.

30+ sa...

Jag kan inte hålla med mer.

Du ska dock ha en eloge för att du fortfarande blir upprörd. Själv börjar jag bli likgiltig inför allt trams.

Donny Hedlund sa...

Jag såg ungefär en kvart av den där "dokumentären" som EMD gjort om hemlösa.

Fy fan, säger jag.
Fy!
FAN!

Emmy sa...

Visste att du skulle skriva om just de här. Bara väntade på det! Vad gör du själv för de hemlösa Mike? Viktigare än vad man snackar om är väl vad man GÖR! Danny & Co. skänker hela inkomsten på singeln "Välkommen hem" till Stadsmissionen plus att 10 kr. på varje såld CD går till Childhood (deras initiativ inte nån annans). Bara lite fakta så du inte tror att de bara sitter o snackar om leenden hit o dit. Så kan du svara konkret på frågan då:
Vad gör o vad har du själv gjort för de hemlösa?

Lillräven sa...

Här är en riktigt bra serie om hemlöshet. Om ni tröttnar på rasa liksom :D
http://www.ur.se/Vuxen/Samhalle/Hemloshet/

Andreas sa...

Emmy: Men gör de det av rätt skäl? För mig är det intentionerna bakom en handling som gör den god, inte vad de eventuella konsekvenserna är.

Fredrik sa...

undrar om danny är sponsrad av nike?

mikebike sa...

fredrik och robban: ahhh verkar som de flesta håller med. bra.

Vilma: usch jag vill inte få dig att hata :) jag ville bara belysa det orimliga.

motvallskärring: haha ja verkligen, vilken sekt det är.

orven: haha ja ingen större skada skedd verkar det som. ja han/hon (om det nu inte är en fiktiv person vilkent jag misstänker starkt) borde få ett hjältepris.

tessan: haha ja det var fint.

anonym: nä det heter det inte. inte här.

jo tjena: prexis!

ulsak: alltid full av visdom :)

sanna-kristina: tack så mycket. Ja det är väl den ultimata förnedringen att tvingas ta emot lite pliktpengar från EMD.

Emma: mmm just det.

anonym: ja det är så jävla lågt.

Mia: precis. att ens prata om hemlösa på det sättet är fan sjukt.

tristessan: länka tack. vill gärna läsa. vem är lassblo?

Åsa: ja det är väl bra att det blir lite pengar över till en god sak nån gång. men tänk hur mycket det kostar att rodda en sådan tillställning och att det desutom blir gratis tv-produktioner till tv4-jävlarna.

andreas: gör't bara. det är som en rening.

anonym: ja eller deras skivbolag kanske. kan de inte öppna en fond dit man kan dundra in lite deg och när kontot är tillräckligt fyllt dödar de bandet. Jag lovar att jag hade pyntat bra.

johan i majorna: hahahahahahha fy fan. lider med dig. Kul att se dig igen förresten. längesedan. tänkte maila dig om en grej. när jag får tummen ur.

dom kallar oss måns: väl talat.

30+: jag ibland gnistrar det till och tänder en låga.

donny: JA. FY. FAN.

Emmy: Kul. Nä, jag gör inte så jättemycket för hemlösheten. Jag har jobbat med "faktum" (göteborgs version av situation stockholm) en hel del och jag köper en del tidningar. inget fancy. Men det lilla jag gjort/gör är åtminstone av rätt anledning. Jag hade verkligen hatat mig själv om jag låtsades bry mig om hemlösa människor bara för att min arbetsgivare skulle tjäna mer pengar i slutändan. Tänk lite är du snäll, så kanske du kan se igenom deras luftslott.

lillräven: ja det är ett bra program. värdigt. Nour är fan helt grym. lite skillnad.

fredrik: varför tror du det?

Anonym sa...

Tack och lov för att det finns hemlösa, fattiga barn, döende barn, psykiskt sjuka och...ja, ni fattar.
Ens egna problem bleknar när misären lyser starkare någon annan stans. Så på riktigt skulle vi ha en tack-gala, för att vi får må så satans bra...

Den värsta idioten är Fredrik...(glömt efternamnet) på TV3, när han tittade in i kameran och sa, i kväll ska vi tänka på de svaga människorna i samhället. Jag ville kräkas.
Den grundläggande problematiken med välgörenhet kan kortas ner till: skänk mer och må bättre! (men vem mår bättre)?
Det är en farlig lavin som rullar igång när de absolut mest grundläggande behoven (som exempelvis att ha en bostad) lassas över på välgörenhetstanter från örgryte eller tanterna från EMD.

De hemlösa jag har arbetat tillsammans med har alla superhjältekrafter (förstår att det var ett kul ordval).
Tjo
/Maria

Emmy sa...

okey Anonym: när de absolut mest grundläggande behoven (som exempelvis att ha en bostad) lassas över på välgörenhet som du säger är det absolut värsta. Ska vi bara stå där o gapa då o vänta på hjälpen från politiker o myndigheter som aldrig kommer? Jag kan då fan inte se nåt omoraliskt lr fel i att göra som EMD att skänka bort en del av sin inkomst till andra som behöver det bättre!!

Att ha en bostad o en varm skön säng att sova i är en akut grej, inte bara när det blir 15 minusgrader ute o om inte samhället tar sitt ansvar så måste vi andra göra det! Danny, Matte o Erik är inga fattiglappar o visst är det enkelt för dom o ge bort en del av sina inkomster men långt ifrån alla gör det!

Fredrik sa...

emmy emmy emmy... det du inte förstått är att dom gör det här för att öka sina egna inkomster. vänd på ekvationen. tolka deras påklistrade svammel.

-mikebike: han har ju produktplacerat å det grövsta genom att plantera en stor "swoosh" på skallen...

Anonym sa...

Intressant att det här dök upp som etta på Schulmans lista på mix megapol imorse.. med exakt samma två exempel som du tar upp.

Emmy sa...

Fredrik, fredrik fredrik....tror knappast att det ökar deras inkomster för att de skänker bort hela vinsten på sin singel plus att de skänker 10 kr till Childhood på varje såld CD! Och även om så vore fallet så blir det ju ändå mer pengar till de hemlösa, pengar som de behöver akut!! Tänk själv för f*n! Som sagt politikerna gör inte ett skit åt saken så det är ju tur att det finns folk med action!

Fredrik sa...

så naiv...

mikebike sa...

Emmy: Du tror inte det ökar deras inkomster? Nä kanske är det mariginellt. Det är såklart skivbolaget som tjänar den feta degen. EMD gör såklart bara som de blev tillsagda. Att de skänker singelinkomsterna oavkortat är troligen den billigaste pr-kampanjen de kan göra. Vem köper singlar? och tänk om bara en procent av alla morgon-tv-tittare köper deras skiva. tror du inte det genererar klirr i kassan? Det är såklart bra att det ges pengar till utsatta i samhället. MEn fattar du inte att det är jävligt vidrigt att dra ekonomisk NYTTA av det?

anonym: hmm varför är det intressant? jag publicerade mitt inlägg igår men skrev det redan i fredags. Det är ju ett ganska öppet mål.

Anonym sa...

"Under hösten 2009 ställer Stadsmissionen en fråga till tre unga män - Vill ni hjälpa till?"
"Tänk om E.M.D. skulle vilja göra en låt som handlar om att få komma hem"

KIllarna svarade JA.

De gör något. Vad är det sedan som är så fel om en aktivitet får två eller tre eller flera vinnare.

Nä du MikeBike de är inte bara dina år som är sura, hela du verkar vara en riktig surgubbe som retar sig på det mesta här i livet.

Anonym sa...

Natonalteatern: "Sälj eller dö".

Varför är inte mina små låtskrivare så där totalt zombiekatiga och gör VAD SOM HELST för pengar? Man blir avundjuk.

-Luca

mikebike sa...

anonym: hahahah ja du har så rätt. fan vilken surgubbe jag är och jag är bara 33. tänk om jag blir 70. Fy fan.

luca: vilka är dina små låtskrivare? :)

Anonym sa...

lägg ner ni är fan så jävla avensjuka på emd och oss fans så sluta tänk själva om ni skulle vara hemlösa hur skulle det kännas ?? och alla går förbi dig o dig sen tänk er hur fan skulle ni tycka om ingen skulle hjälpa er på gatan att ni sover på gatan o såna saker mitt i vinten emd hjälper bara fatta!!!!! och ni skulle ha ingen mat och inga varma kläder det faktiskt finns människor som har dött utan att sova på gatan så håll käften

Molly sa...

Jag funderar på hur många här som skulle vilja hyra ut sin lägenhet till en hemlös eller två ... eller bo i samma hus som ett antal socialare ... och sedan fundera på vad ni menar när ni säger att politiker och samhälle 'ska göra något'.
VI (ja, jag med och du med) är det här samhället, vi gör det till vad det är och Vi förtjänar de politiker vi har.
Vi sysslar alla med samma skenhelighet som EMD och kräkäcklet de Paula, när vi säger oss vilja se lösningar, nånannanstans, lösta av nån annan. Samhället my ass.

Mvh, en surkärring ca 10 år äldre än bloggägaren.

Elin sa...

Så fort någon artist vill göra något bra med sitt artisteri och kändisskap är det alltid någon jävel som ska klaga och gnälla, oftast en bitter, fientligt sinneslagd, medelålders gubbe som inte ser något ljus i vardagen, i det här fallet definierad med det fiffiga namnet ”Mikebike”.

Hat leder sällan till något positivt, så försök istället se EMD från en annan synvinkel. De är tre helt vanliga killar med ett undantag från majoriteten av Sveriges befolkning; de är kända. De gör det de älskar här i livet (ja Mikebike, tro det eller ej man kan älska) och på köpet har de fått möjligheten att påverka allmänheten, både genom positivt inflytande och negativt inflytande. O attans hörrö, de valde att påverka positivt, SKANDAL!

Att en del av intäkterna från julskivan går till välgörenhet är ju bara såååå feeel. Hur kan någon ens tänka den hemska tanken att skänka pengar till något bra? Ännu en skandal…
O ja, jag har uppfattat att folk kan tycka att det endast är ett sätt att tjäna ännu mer pengar på men har ni ens provat att tänka att folk inte är lika fula och elaka som ni själva är, att folk faktiskt kan göra saker som inte endast är till deras egen fördel? För det ser ni, det finns sådana personer! EMD är ett lysande exempel på detta. Visst de tjänar ju självklart pengar på o sälja skivor, men precis som du o jag måste även de ha pengar att leva på.
Den välgörenheten de gör är inte ful, det enda som är fult är att den blir klagad på och att du kastar ner deras välvilja i smutsen bara för att.

Sen att de endast gör vad de blir tillsagda? Bullshit! De har alla tre egna viljor, egna tankar, egna själar. I det här fallet kan jag bara tala för Danny, men jag vet att han bryr sig otroligt mycket om andra, han har medkänsla och visar sympati. Han försöker hjälpa så gott det går, han gör vad han kan. Innan han blev så känd han är idag, dock efter idol-tiden, så brydde han sig och ville gott. Så det är inte bara så här i efterhand i samband försäljningen av julskivan som han visat att han vill väl. Tror du mig inte, gå in på dannysaucedo.se o kolla bak i hans bloggarkiv.

Ändra ditt synsätt på världen, den är faktiskt vacker på vissa ställen. Du behöver inte vara negativt inställd till allt. Klanka inte ner på andra som lyckas bättre än dig, som mår bättre än dig, som har ett bättre liv. Hat leder ingenstans, lär dig att älska istället!
Det behövs mer kärlek och respekt här i världen, inte det hat som du pyser ur dig här i bloggsfären. Jag lägger själv märke till att jag låter som en hippie eller whatever, men kärlek behövs faktiskt.

Just ja, så vara nått mer jag ville skriva..: Du är en jävla idiot som gör mig så jäkla förbannad. Dra åt helvete!

Peace out


PS. Sen ville min kompis Emelie hälsa att du är helt jäkla dum i huvudet. DS.

Anonym sa...

Emmy: Jag förstår hur du tänker. Jag var bara ute efter att belysa strukturerna i samhället som blir starkare och starkare (låt NGO.s och artister betala notan så kan vi lägga pengar på annat). Och när vi frivilligt plockar notan, kommer någon snart tycka att det är konstigt när vi inte längre vill fortsätta, eller gud förbjude att vi ändrar engagemanget och vill köpa ett fadderbarn istället.
Och så den ännu större diskussionen....
En människa blir aldrig hjälpt genom att få i kupade händer...utan när ryggen blir rak. Faktum är ett lysande exempel på hjälp till självhjälp. Där människan växer istället för krymper ner i skam. GO YOU som arbetat där!

Och visst kan man tycka att man ska göra ng om inte samhället tar ansvar. Men, gör vi det får vi åtminstone vara medvetna om att vi blir brickor i ett större spel, i ett samhälle som jag inte vill ha.
Jag pratar nu om Sverige och inte andra ställen.

Men. Hjälp till självhjälpstanken är universell (mickrolån osv)
GOD JUL alla
/Maria

Madeleine sa...

Det allra fulaste är att inte göra ett skit, att inte ge dom pengar t.ex. De allra fulaste är också att sitta o klaga som du gör på EMD som hjälper dom!
De var väl bra att du gick o sålde Faktum, men hur kan du va så tvärsäker att de inte gör det här för de hemlösa av "rätt anledning"? Sluta va så jäkla självgod! Det vinner du på i längden! Sen håller jag verkligen med Elin. Även om du av nån obegriplig anledning hatar Danny mer än nån annan så ska du veta att han känner äkta medkänsla med människor som har det svårt. Det har han visat prov på så många gånger. Tro inte heller att han o de andra killarna glidit fram på en räkmacka. De har kämpat för att komma dit de är idag. Alla vill tjäna pengar, de vill ju du med. Om man samtidigt kan hjälpa andra som inte ens har nåt hem så fattar jag fan inte vrf man kan bli så upprörd!

Jenny the Kay sa...
Den här kommentaren har tagits bort av skribenten.
Jenny the Kay sa...

Elin- Jag skiter rätt mycket i större delen av ditt svammel om hjältarna i EMD. Men jag blir tamejfan uppretad över att du skriver att man är medelålders när man är trettiotre?! Hur gammal är du? Tolv och ett halvt? Och tycker du inte att det osar lite dubbelmoral och låg intelligens att avsluta en predikan om att världen behöver mer kärlek med orden "du är en jävla idiot, dra åt helvete"? Och att man ska gå in på Dannys offentliga blogg för att få bevisat vilken hyvens kille han är... Jag vet inte ens vad jag ska skriva om det mer än att du måste vara ett sånt där skämtartroll. För så dum kan man ju bara inte vara.. väl?

Anonym sa...

lägg ner ni är fan så jävla avensjuka på emd och oss fans så sluta tänk själva om ni skulle vara hemlösa hur skulle det kännas ?? och alla går förbi dig o dig sen tänk er hur fan skulle ni tycka om ingen skulle hjälpa er på gatan om ni sover på gatan o såna saker mitt i vinten emd hjälper bara fatta!!!!! och ni skulle ha ingen mat och inga varma kläder det lägg ner ni är fan så jävla avensjuka på emd och oss fans så sluta tänk själva om ni skulle vara hemlösa hur skulle det kännas ?? och alla går förbi dig o dig sen tänk er hur fan skulle ni tycka om ingen skulle hjälpa er på gatan att ni sover på gatan o såna saker mitt i vinten emd hjälper bara fatta!!!!! och ni skulle ha ingen mat och inga varma kläder det finns faktiskt människor som har dött att sova på gatan så håll käften" skyll dig själv om det kommer hända någon gång

Elin sa...

Svar till "Jenny the Kay":
Hur kan man bli så himla uppretad över en sådan liten grej som att jag nämnde att han var medelålders? Men okej, jag erkänner, han är inte riktigt så gammal än. Men det är fan inte långt kvar till den dagen kommer o han får en medelålderskris med dunder o bong!

Du verkar faktiskt inte kunna avläsa ålder på någons sätt att skriva och använda svenska språket på, om du tror att jag är en tolvåring så har du nog läst helt fel kommentar. Men på frågan/antagandet ang min ålder så är jag 18. Inte för att det har någon större betydelse men du är tydligen rätt besatt av det där med åldern (kanske beror på en egen medelålderskris?) så det är la bäst jag svarar.
Dubbelmoral - Nej.
Låg intelligens - Nej.
Världen behöver mer kärlek, men jag vill inte ge den till någon som inte förtjänar den, dvs Mikebike.

Danny är en hyvens kille, mer än så. Men du är säkert så ingrodd i dina egna tankar att du inte ens vågar ge någon en chans för att det kan innebära att du själv har fel?

Nu börjar jag undra ifall inte du är ett sånt där skämtartroll..?

piedlourde sa...

Ord, ord och åter ord. Men har någon tagit sig tid att fråga de hemlösa: Do They Know It's Christmas?

Anonym sa...

Piedlourde: Varför skulle en hemlös inte veta att det är jul? Märkligaste jag hört.

De flesta av de hemlösa som jag träffat vet mer än någonsin att det är jul... en tid som oftast är så svår att det inte spelar någon roll hur mycket skit man proppar i sig för att dämpa längtan efter barn man förlorat kontakten med eller ensamheten osv.

/maria

jossan sa...

hahahaha, det roliga är att du ens orkar skriva om dom när du hatar dom så mycket.
puss

ida sa...

Jag tycker att människor som kommenterar och säger att detta inlägg är roande och att inte emd gör någon skillnad borde hålla käften tills dom har satt sig in i vad de egentligen gör.

Ta er tid att titta på dokumentären de spelade in, konserten från kyrkan igår eller läs om vad de gör innan ni uttalar er idiotiskt och omoraliskt.

Jag fick chansen att träffa Billy igår, han som var den man följde i dokumentären som redan som litet barn bodde ute på gatan. Ni som sitter där framför era datorer kan tänka på att ni har en dator att sitta framför och den står i ett hem.

De här människorna har inget hem. INGET HEM. Förstår ni inte det? De har ingenstans att ta vägen och grabbarna i emd försöker hjälpa till och de GÖR SKILLNAD! Om ni sinte skulle ha ett hem, vad skulle ni då tycka om att blåsta självupptagna människor gjorde narr av människor som försökte hjälpa dig?

Fan skaffa er vett och sätt er in i situationen istället för att klaga på en blogg som skrivs av en människa som verkligen inte verkar ha några vettiga tankar i sitt huvud.

Blir också jävligt förundrad över att vuxna människor sitter här och faktiskt håller med? Man brukar undra vad fan som händer med världen men jag undra fan vad som gick snett när ni var små och blev uppfostrade för något måste varit fel, det är ett som är säkert.

Cecilia sa...

Stående ovationer till MikeBike! Håller helt med att det verkligen är den fulaste typen av välgörenhet dessa galor och insamlingar handlar om! De som inte ser det måste ha stoppat sina små söta huvuden djupt ner i sanden.

EMD - och många, många fler kändisar med dem - "ställer upp" på sådan här "välgörenhet" (läs: PR-trick) och "donerar" sin tid/intäkter (läs: Tjänar in sjukt mycket pengar på en annars mycket kostsam marknadsföring) för att det fyller flera syften för kändisen i fråga. Att en liten slant (läs: konsumenternas pengar) går till diverse välgörande ändamål och att de blir ansedda vara riktigt medmänskliga, hyvens killar hos massorna, är blott en bonus. De skulle ju för bövölen kunna kosta på sig att, istället för att sitta i tvsoffor och berätta om hur präktiga de är som går och "ser" hemlösa, kunna hyra lägenheter till valfria hemlösa, ekipera dem, hjälpa dem till självhjälp för att kunna bli övervägd till en anställningsintervju eller liknande. Det skulle vara en betydligt mer givande "god gärning" om det nu är själva hjälpsamheten de håller så högt.

Vad jag tycker är riktigt absurt är att 25% (japp: tjugofem procent) av de pengar som sätts in på ett pg 90-nummer får "administreras bort" innan en verksamhet blir av med sitt pg 90-nummer. Av 100 skänkta kronor kan alltså 25 kronor, en fjärdedel, gå till löner, lokaler, omkostnader osv. (Källa: SFI, Stiftelsen För Insamlingskontroll) Lägg till valfritt många nollor efter summorna och sätt in det i jämförelse med hur displayerna på galorna tickar upp, upp, upp med era donerade, surt förvärvade kulor... You do the math.

Missförstå mig rätt: välgörenhet är ett måste för många, både i Sverige och ute i världen. Det jag blir illamående över är att när man klöser lite på ytan och tittar in i varbölden som t.ex. volontärarbeten och dessa tv-galor är - så inte är det av hjärtats godhet de finns - allt handlar om "what´s in it for me"! Tänk på det nästa gång som ni torkar bort en tår från kinden for att ni blir så rörda över "den fina gesten"!

Kila in här om ni verkligen vill ha er en blodtryckshöjare, inspiration till blogginlägg eller ett riktigt gott skratt (nej, det är inte min blogg):

http://soderfamiljen.wordpress.com/

PS. Jag beklagar alla citationstecken i denna kommentar. De var ofta nödvändiga.

Madeleine sa...

Heder åt Elin!! (jäkligt bra svar där till sopan Jenny the Kay!) Heder åt Emmy o Ida också!

piedlourde sa...

Anonym sa...
Piedlourde: Varför skulle en hemlös inte veta att det är jul? Märkligaste jag hört.

--

Maria, det var en referens till Band Aids pinsamma hit från 1984 (och 1989! Och 2004!).
http://en.wikipedia.org/wiki/Band_Aid_(band)#Criticism

Madeleine sa...

Cecilia det är klart att det är viktigt med självhjälp också. Men det första stadiet ligger kanske ändå på att få tak över huvet o eftersom EMD bidrar med en hel del pengar här så står det väl fritt för dom som organiserar hjälpen att fixa fram lägenheter, starta eget-bidrag, studier m.m.

Fredrik sa...

Vafan, kollade du inte Guillousågningen?

Cecilia sa...

Madeleine: Vad jag menar är att istället för att dra in en tredje part, i det här fallet Stadsmissionen som får "administrera bort" 25% av de donerade pengarna - tror du inte att de 25 procenten skulle göra mer nytta om de förflyttade sig från EMDs händer till att hjälpa någon hemlös direkt?

Både handlingen och symboliken i det förfarelsesätt de har valt, talar sitt tydliga språk tycker jag. De vill synas. De vill få en klapp på axeln. Framför allt: De vill slippa kosta på en egen marknadsföring som, rent kostnadsmässigt, skulle vida överstiga de kronor de "donerar" till stadsmissionen.

Anonym sa...

AHAHAHAAHHA
Underbart, 18år, kan allt, vet allt, TVÄRSÄKER.

Mike, du är en hjälte.

Med några år innanför västen så lär man sig genomskåda sånt här, så flickor små, med tiden kommer ni förstå varför "medelålders" människor kräks på typer som EMD

/Klart Medelålders med 18åriga virrpannor i hemmet

Madeleine sa...

Cecilia bla bla bla! Saken är den att de fick en förfrågan om att vara med på den här dokumentären o de sa JAAA! De kunde ju sagt nej också o skitit i de. Nu får iaf. Stadsmissionen in mer pengar till hjälp åt de hemlösa. Du,de BEHÖVER ABSOLUT INTE hjälp med att synas mer för det gör de mer än tillräckligt på konserter, TV, signeringar, nattklubbar, varuhus m.m. Jag menar självklart inte att de syns för mkt för jag gillar dem mkt som artister men de behövde inte den här välgörenhetsgrejen för att synas mer, definitivt inte.
Men visst har du en point där ang. 25%, tredje part Stadsmissionen o.s.v. Jag fattar vad du menar o förhoppsningsvis så satsar killarna på det sättet nästa gång. Känner jag dom rätt så är det inte helt omöjligt att det blir så. Nu fick de en förfrågan som de svarade ja på o jag tkr inte det är så jäkla mkt att förfasa sej över i nuläget.

Anonym sa...

Piedlourde: Aha tack, ironi då? Har så svårt att tolka det i text ibland jag är ju trots allt lastgammal i detta forum verkar det som, My BAD. Låten: välkänd för mig också.

Fötternas herre? Eller vad betyder piedlourde?
tjo
M

Anonym sa...

When the shit hits the fan.....

Så här roligt har jag inte haft sedan vi draggade efter mormor i fel sjö.

Detta är ju nästan roligare än "Plötsligt i Vinslöv"

Keep it up Mike, vi medelålders sura gubbjävlar behöver detta andningshål ;-))


Johan I Majorna

Jenny the Kay sa...

Elin- Givetvis är jag ett sånt där skämtartroll. Ett ganska ironiskt sådant också. Festligt dock att du tände till så pass att jag fick en hel svada med osammanhängande och oväsentlig information innan polletten äntligen trillade ner där i slutet av inlägget.

Och just for the record- Jag hatar inte Danny (jag vet inte ens vem utav dem som ÄR Danny). Jag bara skiter så fullständigt i honom att jag ställer mig helt likgiltig till hans existens. Men det kanske man inte heller får lov att göra? Man kanske rentav MÅSTE dyrka denna Danny för att han är så fantastisk? (Det står ju trots allt i hans BLOGG hur underbar han är som människa! Det är ju typ ba´som att man känner honom liksom!)

piedlourde sa...

Anonym/Maria:
piedlourde = ung. "tungfot". Tog aliaset från en karaktär (M. Piedlourde/Mr. Heavyfoot) från den kanadensiska sketchkomedin Kids In the Hall.
Om serien är dig främmande, YouTuba omedelbums! :)

Hanna sa...

Stackars EMD...hur mycket de än försöker så blir de missförstådda.

*Puff puff*
http://www.aftonbladet.se/nojesbladet/article5581285.ab

Anonym sa...

Piedlorde: Tack! Ska direkt glo på spektaklet.

Satt precis i ett dilemma med tanke på välgörenhet...på jobbet samlas in paket till barn som inte får paket. Min tanke (okej att skratta) var att paketen skulle slås in igen, av någon bekant eller förälder eller dylikt. Men nej, inte.

Jag hade nog börjat gråta om jag fått ett paket som det stod: till en flicka 6-8 år. God Jul.
Jag försökte lösa det på ett bättre sätt: årets viktigaste copy
Maria

Rolf Nilsson sa...

Insamlingsrekord för välgörenhet trots finanskrisen går det utläsa i några av våra största tidningar, rekordet på 5,3 miljarder från 2005 beräknas bli tangerat i år. Då borde det utifrån den girighet som genomsyrar vårt samhälle finnas ett stort allmänt intresse av att veta lite mer om vart dessa pengar tar vägen och om de ”heliga korna” välgörenhets/frivilligorganisationerna vi har i Sverige. Men av någon underlig anledning verkar intresset för detta vara lågt, så organisationer kan fortsätta agera helt fritt. Men skulle jag skänka pengar till vad det än må vara, vill jag veta att mottagaren gagnar de människor tiggeriet bygger på. ”Hjälpa hemlösa”, måste innebära att människor ska slippa vara eller kallas det. Inte ”lotsas” in i olika system fullt med ”diagnoskåta” problemorienterare som med alla medel förvarar dessa system, uppbyggda mer för deras egen överlevnad än hjälp åt de förpassade. Med hjälp kan väl ändå inte menas att människor dag efter dag, månad efter månad, år efter år ska behöva komma för att få hjälp och därefter kastas ännu längre ut i hopplösheten.?

Men trots detta skänker vi godtroget ofantliga summor pengar och saker till vinstdrivande second hand affärer. Någonstans tror jag detta görs av våra medborgare för att utsatta människor ska få möjlighet att leva ett någorlunda “normalt” liv. Så utifrån den tanken kan man fråga sig varför våra fattiga och människor i hemlöshet trots antalet miljarder kronor som spenderas för detta ändamål ständigt ökar i antal. Samtidigt som detta sker växer och växer paradoxalt nog också dessa organisationer i Sverige, både till antal och i anställda hjälpare. Vilket idag betyder cirka 900 verksamheter och 10 000 tals avlönade.

Kan det verkligen vara meningen att vissa människor ska ha/få betalt för att kunna känna sig goda över den bistra sanningen, den att utsatta människor görs livstidsberoende av fattigvård för att överleva i ett av världens rikaste länder?

Är det verkligen omtanke som leder till att de som har ska ge till dem som inte har? Eller rör det sig om ett sätt att för stunden trösta? En tröst för båda parter. För i det långa och till synes oändligt utdragna loppet känns denna hållning mer som ett sätt att dölja den verklighet många av våra medborgare lever i, men vi andra inte vill se. Detta görs samtidigt som vi biter oss allt hårdare om våra egna privilegier.

Kanske skäms vi någonstans djupt inom oss i vår krampaktiga värld av en föreställning som handlar om att vissa av oss ska ha makt och möjlighet att välja huruvida en människa ska få leva eller inte. Vanliga människor ska till och med få känna sig snälla för att de nådigt delar med sig av det som de själva är en del av. Det som de visserligen tack vare sin duglighet och sin förmåga eller genom sina kontakter eller sin härkomst fått på sin lott att förvalta men som i grunden inte tillhör dem mer än någon annan.



Roffe Nilsson
Ordf. Föreningen Stockholms hemlösa

mikebike sa...

Rolf: Din kommentar är väldigt tankeväckande och bra.

Madeleine sa...

o de tycker jag också!

Anonym sa...

Asså du Mikebike och alla andra nollor (De som e elaka mot E.M.D) här är bara avensjuka på de.
Hur mycket ni e elaka mot de å så, så kommer ni ingen vart. Jag menar ni vinner inte på nånting elakt och negativt å så ni skriver om de!
Ni e bara JÄVLIGT LÅGA IDIOTNOLLLOR. Och jävligt omogna e ni ochså, som håller på så fast vissa av er e vuxna! VÄX UPP!
Ni behöver inte gilla de om ni inte vill, men LÄGG NER med det hära skitsnacket och elaka kommentarena och texterna om de!
Det e bara slöseri på tid att hålla på skriva elka saker mot de, och hålla på, som ni gör.
Ägna er tid på något ni gillar i stället!
Om ni inte gillar de såg inte ut det eller vara elaka mot de, HÅLL KÄFTEN i stället! =@

SKIT PÅ ER!

mikebike sa...

Madeliene: vad bra då är vi överens om att EMD:s välgörenhetsjobb inte är så mycket välgörenhet då. Vad fint.

Madeleine sa...

Nää mike-bike riktigt så enkelt är de inte! Det som Roffe Nilsson skriver kan ALLA ta till sej! Han vet vad han snackar om till skillnad från dej. Han går inte på EMD o enskilda personer (Danny) o skriver på ett nedvärderande o kränkande sätt om dom. Roffe N. skriver från hjärtat medans du öser ur dej sjukligt hat. Det blir äckligt o tröttsamt i längden.
Hade samhället fungerat o stöttat barn som t.ex. blivit slagna o våldtagna i sina hem o.s.v. på ett tidigt stadium. Hade sociala myndigheter gripit in när de ska o.s.v. så hade inte de här människorna hamnat i utanförskap från början o då hade inte välgörenhet behövts o det hade ju varit bäst. Men nu är det som det är, politiker gör i princip ingenting o välgörenhet behövs tyvärr. Inget idealiskt samhälle på nåt sätt men då får man jobba parallellt, välgörenhet o politiskt.

Anonym sa...

alla ni som har komenterat ni är alla jävla satans bunten SJUK I HUVUDET bara för att EMD följer sin dröm o att dom vill göra värden lite bättre. bara för dom har sånt intresse för att hjälpa hemlösa de är sjukt hur ni skriver om EMD allså har ni inget liv eller. DRA ÅT HELVETE HELA JÄVLA BUNTEN.:S

den där Andreas sa...

Otroligt roliga kommentarer.

Ett tips till E.M.D:s fans och försvarare, era argument skulle vinna på om ni tänkte igenom dem några gånger innan ni skriver och ser över hur ni skriver dem. Avundsjuka heter det och inte "avensjuka". Sen så vet jag visserligen inte vad det är att vara avundsjuk på.

Men för all del, fortsätt argumentera infantilt och författa inlägg på samma nivå så får vi andra ännu fler goda skratt.